Analiza - Etapa a XVII-a a Campionatului Mondial de Formula 1 - Japonia

Publicat in: October 10, 2006, Vizualizari: 2955

Cameleonul

Fernando Alonso si-a schimbat total atitudinea fata de propria sa echipa dupa ce propulsorul din monopostul Ferrari pilotat de Michael Schumacher i-a facut cadou victoria. Spaniolul si-a amintit ca Renault au muncit tot anul pentru rezultatul sau, un loc 1 care de fapt ar fi fost un loc 2 sau chiar 3 daca Scuderia n-ar fi avut atatea probleme. Evident, este ceva normal in Formula 1: Renault au indurat vremuri grele dupa ce amortizoarele de vibratii au fost interzise iar apoi au trecut prin doua weekend-uri dificile in Italia si China. Cu toate acestea, si-au revenit la varf, reusind sa fie fiabili acolo unde Ferrari au esuat. Este meritul echipei, nicidecum al lui Alonso, si spaniolul merita chiar mai multe cuvinte grele pentru atitudinea meschina pe care a aratat-o celor care l-au dus spre glorie. La McLaren, isi va da probabil seama de greselile sale si poate va invata, poate nu. In apararea sa, am putea recunoaste ca este totusi un Campion tanar... cel mai tanar din istoria Formulei 1! Multa presiune pentru putinii sai ani si un temperament latin, sa fie iertat... dar comportamentul sau cameleonic aduce un gust amar palmaresului spaniolului si va trebui sa munceasca multi ani ca sa stearga aceste impresii din amintirile criticilor si fanilor deopotriva.

"Aceasta este o victorie surpriza pentru noi toti, o surpriza frumoasa. Dupa calificari, Ferrari pareau sa fie departe in frunte, dar cum am pornit in cursa, am putut simti ca monopostul este bine echilibrat si ca aveam aceeasi viteza ca si Ferrari. Personalul de la circuit si de la uzinele din Viry si Enstone si de la Michelin nu au renuntat (la lupta) pe durata intregului sezon. Acum suntem increzatori pentru Brazilia - dar nu luam nimic de-a gata. Cursele sunt lungi si trebuie sa fie totul in regula pentru a te asigura ca termini in frunte. Avem o situatie buna in Campionat, dar vom concura cu aceeasi atitudine la Interlagos: pentru victorie", a declarat un Fernando Alonso foarte multumit dupa cursa din Japonia. "Acesta a fost un rezultat bun pentru mine, Fernando si pentru intreaga echipa. Acum trebuie sa mergem in Brazilia si sa fim agresivi. Echipa este determinata sa castige titlul la Constructori, si trebuie sa ne asiguram ca prind locul 3 la Piloti", a comentat Giancarlo Fisichella.

Impreuna pana la capat

Rareori un caracter placut, Schumacher a avut una dintre acele surprinzatoare explozii de frumusete emotionala. Dupa ce si-a vazut sansele la un al optulea titlu de Campion Mondial asfixiate de fumul unui V8 dezertor, germanul si-a aplaudat fanii si echipa. S-a dus la standuri pentru a-i consola si bate pe umar pe cei care au fost mai mult sau mai putin responsabili de esecul Ferrari-ului sau. Momente ca acestea ies si mai mult in evidenta in cazul lui Schumacher, data fiind comportarea obisnuita a germanului. Una peste alta... Ferrari au esuat... sau hai de dragul matematicii, sa zicem doar ca sunt pe cale de a esua (desi toata lumea, fani si rivali deopotriva stiu ca gloantele s-au cam terminat). Dar au facut-o impreuna si in armonie totala, in intelgere si prietenie. Oare ce e mai dulce? (si aici e vorba doar de Titlul la Piloti), gustul victoriei intr-o echipa dezbinata, sau medalia de argint, intr-un mediu calduros si familial, stiind ca aurul a fost atat de aproape? Michael Schumacher a renuntat sa mai spere la titlul la Piloti, a renuntat cu fair play, nedorind un titlu obtinut prin suferinta rivalului sau direct.

"Suntem o mare echipa. Oamenii nostri sunt cei mai buni si am o mare afectiune pentru toata lumea la Ferrari si sunt mai mult decat satisfacut de felul in care lucram. Incidente ca cel de astazi se pot intampla si sunt o parte a sporturilor cu motor. Castigati impreuna dar si pierdeti impreuna. Astazi am facut tot ce am putut, eram la conducere iar apoi motorul mi-a cedat. Aceste cuvinte insumeaza totul. Asta este Formula 1. Putem fi mandri de ceea ce am indeplinit de la Canada incoace, eram cu 25 de puncte in urma la Piloti (si 34 la Constructori)... vom face tot ce vom putea pentru a castiga acest Titlu (la Constructori) in Brazilia. Cat despre Titlul la Piloti, e pierdut. Nu vreau sa ma indrept inspre o cursa sperand ca rivalul meu trebuie sa abandoneze. Acesta nu este felul in care vreau sa castig acest Titlu", a comentat Michael Schumacher. "Este mare pacat de ce i s-a intamplat lui Michael. Si eu am avut o problema in prima parte, cu o pana in pneul dreapta spate. Inca putem castiga titlul la Constructori, chiar daca stim ca este foarte dificil. Pentru cursa mea de casa din Brazilia, voi da totul pentru a indeplini exact asta", a adaugat Felipe Massa.

Ce sanse mai au Ferrari?

Practic, nici una. Doar la Constructori, cu greu, ar mai putea Scuderia spera la ceva. Un simplu singur abandon si iata cat de mult s-a schimbat totul fata de Marele Premiu al Chinei! Ferrari si Renault erau intr-adevar pe muchie de cutit atunci, dar echipa din Maranello avea aparent un mic avantaj. Din fericire pentru Renault, Ferrari au gafat din nou, intr-un sezon in care Scuderia s-a intrecut in a da cu bata-n balta si cu capu-n bara. In cel putin 6 curse s-au ruinat prin propriile greseli. Titlul se duce la cine merita. La cine imbina peformanta cu constanta, viteza cu fiabilitatea si strategia cu forta bruta. Titlul se duce la Renault...

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss