BCR Leasing optimista dupa Delta Rally

Publicat in: June 4, 2013, Vizualizari: 22

Echipierii BCR Leasing au fost incantati de raliul de la Tulcea, spunand ca este cel mai frumos raliu al anului. Sositi pe malurile Dunarii fara varful de lance, Vali Porcisteanu, ei au reusit podiumuri la general, clasa 3, 5, doua roti motrice si la echipe, acolo unde au urcat pe locul trei, dupa excluderea echipei ESD.

Edwin Keleti a prins ultima treapta a podiumului FIA, la capatul unei curse bune, pe parcursul careia l-a tinut in spatele sau pe Dan Girtofan. Edwin a incheiat pe pozitia secunda la clasa 3, in spatele lui Bogdan Marisca si s-a declarat incantat de weekend-ul tulcean: “Un rezultat foarte bun în cel mai bine organizat raliu din România! Un traseu extrem de complex și de mare viteză, dublat de implicarea de excepţie a autorităţilor locale și a echipei organizatorice au făcut ca raliul să fie unul foarte interesant. Lupta pe probe a fost aprigă, iar noi am avut un ritm excelent, care ne-a permis să ameninţăm constant prima poziţie a clasei 3. Pe final am terminat pe locul 2 al clasei și pe 3 la general, ceea ce reprezintă un rezultat foarte bun pentru noi.
Mașina pregătită de Colina Motorsport a funcţionat perfect, iar anvelopele Pirelli au fost un sprijin important în ecuaţia rezultatului. Mulţumim partenerilor noștri pentru susșinere! Sperăm să revenim și la anul la Tulcea și să fim primiţi la fel de bine!“

Alex Filip s-a aflat pentru prima oara in acest an in situatia de a termina pe un alt loc decat primul in competiia rezervata masinilor cu doua roti motrice, respectiv cea a clasei 5. El a spus: “Sunt foarte încântat de faptul că Raliul Dunării a revenit în CNR, după 20 de ani, sub titulatura de Detla Rally. Cu riscul de a mă repeta, trebuie să felicit echipa de organizare pentru cel mai frumos și reușit raliu din acest an. Din punct de vedere sportiv, se pare că nu am fost în forma necesară, astfel încât nu am putut să punem în aplicare strategia propusă. Am fost mult prea lenţi pe prima probă specială a cursei, iar diferenţa de timp s-a dovedit a fi insurmontabilă faţă de poziţia întâi a podiumului clasei 5 și a clasamentului 2WD. Îmi pare rău pentru incidentul suferit de adversarul nostru Bogdan Barbu, dar și pentru abandonul violent suferit de Sorin Badea. Punctele câștigate la Tulcea ne menţin în poziţia de lideri ai categoriei 2WD și deja ne pregătim pentru Raliul Clujului. Mulţumim echipei și partenerilor nostri pentru susţinere, dar și publicului prezent pe probele speciale”

Octavian Tirnovean, combatantul BCR Leasing in Cupa Dacia nu a avut parte de un raliu la fel de reusit ca si colegii sai, el abandonand dupa o iesire violenta in decor, cauzata de o problema tehnica. Sibianul a explicat: „Din păcate, pentru noi raliul s-a încheiat prematur, în prima zi de raliu, după o problemă tehnică apărută în start pe PS2, din cauza căreia am pierdut timp pe această probă. În service, băieţii au remediat problema și am pornit spre bucla 2 hotărâţi să recuperăm timpul pierdut, am bătut PS3 dar pe PS4, după un palier de viteză care se termina într-un <<stânga 3-2 varsă>>, a reapărut aceeași problemă tehnică, dar pe partea stângă de această dată, ceea ce a condus la o ieșire violentă în decor. Ne pare extrem de rău că nu am reușit să terminăm această etapă deosebită, dar din fericire noi suntem ok și ne dorim să luăm startul la următorul raliu – Raliul Clujului. Dorim să mulţumim tuturor celor care ne susţin, mai ales echipei BCR Leasing, dar și echipei de asistenţă Colina Motorsport.”

Deși nu a concurat la Raliul Deltei, Vali Porcișteanu nu a putut sta departe de co-echipierii săi și a fost prezent la Tulcea pentru a susţine echipa: „Am fost alături de colegii mei la acest raliu deosebit, la care m-am simţit foarte bine, și mă bucur că România a mai dobândit o etapă reper pentru campionatul naţional”.

Alexandru Piţigoi – Director General Colina Motorsport: “Deși am avut numai o mașină care a adus puncte echipei, BCR Leasing Rally Team s-a clasat în final pe locul 3 la echipe. Suntem conștienţi însă că după rezultatele de pe probe, fără excluderea ESD Rally Team <<la masa verde>>, ne-am fi clasat pe locul 4, un rezultat pe care nu ni-l doream. În mod clar și categoric, Delcour a meritat victoria după timpii înregistraţi pe probele speciale!”

Bogdan Speteanu, Director General BCR Leasing a declarat: „Ne bucurăm că BCR Leasing Rally Team a pășit pe podium și de această dată, dovedind că determinarea și profesionalismul sunt atributele reușitei în sport, ca și în business. Dincolo de competiţia în sine, cel mai important câșting după Raliul Deltei este cel al publicului, care a avut ocazia de a se bucura de un spectacol sportiv ce a excelat la toate capitolele.”


Echipa Autorally

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss