Desfășurat pe circuitul de karting din localitatea Prejmer, prima etapă a noului sezon Promo Rally Pro-X a adunat la start nu mai putin de 39 de concurenti. Întrecerea brașoveană a fost apreciată atât de piloți, cât și de spectatori, iar duelul pentru victoriile de clasă a fost unul foarte strans.

Cosmin Bălan a reușit cel mai rapid timp al zilei, cu o manșă de 2 minute și 16 de secunde, devansandu-l pe Paul Țurcanu în toate cele trei treceri. Cosmin, la volanul unui Renault Megane RS și-a trecut în cont victoria la Clasa 3. Podiumul acestei clase a fost completat de încă două automobile Renault Megane RS, pilotate de Lucian Oltei și Silviu Mihai Spulber.
Victoria Clasei 2, destinată propulsoarelor cu cilindree echivalată între 1601 și 2200 cmc i-a revenit lui Karoly Kovacs (Mazda MX-5), care l-a devansat pe Cătălin Ienășel (Renault Megane) și pe Răzvan Hudea (Mazda MX-5).
Clasa 1, destinată propulsoarelor sub 1600 cmc, a fost câștigată de Mihai Cojiță, la volanul unui Ford Fiesta. Podiumul a fost completat de Daniel Simon (Dacia Logan) și Radu Fibrihi (Opel Corsa).
Pe prima treaptă a podiumului clasamentului automobilelor Diesel a urcat Liviu Zărnescu, la volanul unei Skoda Oktavia RS, fiind urmat de Dan Daniliuc (BMW X5) și de Radu Fibrihi (Opel Corsa).
Clasamente complete:
| • Clasament General |
| • Clasament Clasa 1 |
| • Clasament Clasa 2 |
| • Clasament Clasa 3 |
| • Clasament Diesel |
| • Clasament Licentiati |
Organizatorii Promo Rally s-au declarat placut surprinși de interesul crescut venit din partea concurentilor și își propun organizarea unei noi etape în 18 decembrie, tot pe circuitul de la Prejmer. Noutatea pentru următoarea etapă va fi acceptarea și înscrierea echipelor în concurs.
Promo Rally Pro-X 2016-2017 este susţinut de PRO-X în calitate de partener official, de CYCLON MOTORSPORT, Infinity Trophy şi de ZIZIN în calitate de parteneri.
Promo Rally Pro-X 2016-2017 este organizat de Auto Blic şi se desfăşoară sub egida AJAS- FRAS
Parteneri media: Rock FM şi www.autorally.ro
Echipa Autorally