Delecour ia startul la Monte-Carlo

Publicat in: December 18, 2013, Vizualizari: 40


Francois Delecour va lua startul in Raliul Monte-Carlo la comenzile unui Ford Fiesta WRC, alaturi de Dominique Savignoni, la fel ca in urma cu doua sezoane, in 2012, cand a reusit un excelent loc sase. Francezul va avea pe masina din nou logo-ul Visit Romania, iar o sesiune de teste premergatoare revenirii intr-o etapa mondial, va avea loc la inceputul lui ianuarie.

"Fiind realist, mi-am setat ca obiectiv locul al cincilea" a spus campionul Romaniei din ultimii doi ani. "Insa si asa va fi o provocare mare. Daca il scoatem pe Sebastien Loeb din ecuatie, deja putem socoti un loc castigat fata de 2012. Cred ca pentru Hyundai va fi dificil sa fie competitivi la primul Monte, asa ca stim cine sunt rivalii nostril, iar daca lucrurile merg asa cum ne dorim, am putea obtine un loc cinci. Orice s-ar intampla, voi savura acest raliu, pe care il iubesc, de-abia astept sa ne aliniem la start."

Delecour va bifa cu aceasta ocazie cea de-a 98-a prezenta in Campionatul Mondial si cea de-a 17-a in Principat.

Adrian Diaconescu
Echipa Autorally

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss