ERC: Eroul local Ricardo Teodósio, la 'butoane' în urma probei inaugurale

Publicat in: March 11, 2023, Vizualizari: 46

Experiența sezoanelor petrecute pe circuit și-a spus cuvântul în cazul portughezului Teodósio, care s-a impus la capătul SSS Fafe cu un timp de 01m27.9s furându-i astfel bucuria cehului Cais, revenit în forță după rostogolirea din timpul calificărilor

Ricardo Teodósio și José Teixeira (Hyundai i20 N Rally2) / © @World • RedBull Content Pool

După ce a fost forțat de împrejurări să se prezinte la startul festiv fără modelul Škoda Fabia RS Rally2 - mașina aflându-se în mâinile mecanicilor de la Orsák Rally Sport, Erik Cais s-a revanșat față de echipa sa și a impus "legea" pe cei 1,43 km ai probei super speciale. Doar că efortul lui n-a fost suficient pentru victoria primei probe speciale din acest sezon european de raliuri, întrucât Ricardo Teodósio - pornit la puțin peste o oră distanță de primul concurent, a găsit resursele să mai reducă din timpul stabilit cu câteva zeci de minute mai înainte, devenind liderul surpriză de peste noapte cu numai 2 zecimi avantaj. „Acesta este modul meu de a-i mulțumi echipei mele” - a spus Cais după ce inițial devenise liderul ierarhiei. „Au reparat (n.r. mecanicii) mașina foarte bine. Am încercat să merg cât mai curat și se pare că a decurs totul bine. Totuși, am fost destul de precaut, însă mașina se simte uimitor.” - a completat pilotul Yacco ACCR Team

Erik Cais și Igor Bacigál (Škoda Fabia RS Rally2) / © @World • RedBull Content Pool

Miko Marczyk, câștigătorul etapei europene din țara sa natală (n.r. Polonia), a încheiat Super Speciala cu al treilea cel mai rapid timp într-o altă Fabia RS Rally2, diferența dintre el și Teodósio fiind de 1,3 secunde. La rândul său, polonezul a punctat că: „Încercăm să înțelegem mașina, dar cu siguranță acest tip de probe sunt pe placul nostru și suntem fericiți să fim aici. Mâine însă va fi o zi lungă, cu condiții noroioase, și sper că acest lucru îmi va oferi șansa de a-mi dezvolta abilitățile de pilotaj.”

Mikołaj Marczyk și Szymon Goszpodarczyk (Škoda Fabia RS Rally2) / © Vandraq Studio

Inițial, Hayden Paddon și Simone Tempestini au fost "vedetele" străzilor din Fafe. Încurajați și aplaudați de mii de fani, cei doi piloți au avut nevoie de 01m29,5s pentru a completa speciala deloc ușoară, desfășurată pe o combinație de drumuri asfaltate rapide și netede, respectiv pe străzi înguste pietruite. La rândul său, Paddon, câștigător al unei etape a Campionatului Mondial de Raliuri (Argentina 2016), l-a urmat la start pe campionul în exercițiu al echipei MRF Tyres, Efrén Llarena, depășindu-l pe spaniol cu 1,6 secunde. „Fără riscuri” - astfel și-a început declarația neo-zeelandezul Paddon. „Dat fiind faptul că avem parte și de câteva porțiuni bune acoperite cu pavaj pietruit, nu putem estima în ce măsură vom găsi acolo aderență, așa că cea mai bună abordare este cea curată, fără exagerări. Per ansamblu, a fost o încălzire bună pentru mâine.” La rândul său, după ce a egalat performanța pilotului din Pacific, septuplul campion român absolut - Tempestini, a ținut să spună: „Este în regulă. Proba este destul de îngustă și complicată, dar mâine începe adevăratul raliu și va fi interesant cu siguranță. Sperăm la un raliu bun.”

Majoritatea piloților au abordat proba inaugurală cu un parcurs curat, Filip Mareš numărându-se printre ei. Cehul a reușit al șaselea cel mai rapid timp, cu o zecime în urma perechii anterior amintite, în timp ce Tom Kristensson a fost primul pilot clasat cu un model Citroën C3 Rally2, suedezului revenindu-i a șaptea poziție, în urma lui poziționându-se campionul în exercițiu al Finlandei - Mikko Heikkilä, precum și cel mai rapid al calificărilor și antrenamentelor libere - Craig Breen.

 

Raliul Serras de Fafe, Felgueiras, Boticas, Vieira do Minho și Cabeceiras de Basto continuă în câteva zeci de minute cu proba de 9,64 kilometri "Boticas/Vale do Tamega", începând cu ora locală 08:09.

 

Foto - @World • RedBull Content Pool; Vandraq Studio

 

Semnat,

Cristian Oltean

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss