F1 - decizie amanata

Publicat in: March 23, 2009, Vizualizari: 9333

Noua reglementare privind desemnarea campionului mondial va intra in viguare doar din sezonul 2010
Dupa cum se stie in 17 martie FIA a aprobat un nou sistem de punctarea pentru pilotii din Formula 1. Astfel, pilotul cu cele mai multe victorii de-a lungul sezonului urma sa fie declarat campion mondial, urmatoarele pozitii in clasament urmand sa fie stabilite cu sistemul obisnuit de punctare. Imediat dupa aparititia stirii mai multi piloti - intre care si campionul momdial en-titra, au protestat impotriva hotararii. In urma demersurilor pilotiilor diriguitorii forului mondial au revenit asupra hotarari. Acest sistem de punctare va fi utilizat incepand doar cu sezonul 2010 a anuntat duminica Bernie Ecclestone patronul Marelui Circ. Asadar in sezonul 2009 -care va incepe duminica 29 martie in Australia, sistemul de desemnare a campionului mondial ramane cel clasic adica prin adunarea tuturor punctelor obtinute de un pilot in sezon.


Adrian Diaconescu
Echipa Autorally.ro

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss