Un vot majoritar al echipelor a fost respins
Mai avem de asteptat pana cand in Formula 1 va fi pace. O noua galceava a izbucnit intre FIA si echipe. Mai multe grupari au votat pentru abandonarea planului de inghetare a dezvoltarii motoarelor V8. FIA insa a refuzat sa accepte votul si raman hotarati sa blocheze dezvoltarea propulsoarelor in urmatorii ani (2008 - 2010). Tot in acest context, Bernie Ecclestone nu a semnat inca "memorandumul intelegerii" inaintat de echipele din grupul GPMA (Renault, Mercedes, Honda, Toyota si BMW). Renault e pe cale sa paraseasca grupul oricum, dupa ce a semnat un acord cu Managementul Formula 1 pentru a ramane in sport din 2008 incolo. Aceste ultime intamplari subliniaza cat de fragil este echilibrul sportului, cel putin in clipa de fata. FIA a motivat respingerea votului ca rezultat al faptului ca multe echipe s-au inscris deja pentru anul 2008 si renuntarea la aceasta inghetare ar duce la cresteri in costurile de competitie, lucru care ar incurca planurile respectivelor grupari.
Totusi, Ferrari, echipele Red Bull si se pare si Prodrive (care se va alatura Formulei 1 din 2008) nu au fost intre semnatarele votului. Iar despre Renault se crede ca sunt chiar initiatorii acestei propuneri de inghetare. "Daca vrei sa faci parte din Campionat, trebuie sa accepti regulile scrise", a comentat Jean Todt de la Ferrari.
Axonn Echysttas