F1 - McLaren si Williams tintesc sus

Publicat in: May 2, 2006, Vizualizari: 384

Mercedes doreste o victorie pe teren propriu

Mai sunt doar cateva zile pana la startul in Marele Premiu al Europei, ce se va disputa la Nurburgring in Germania. Pentru McLaren Mercedes, aceasta este prima cursa de casa din totalul de 3 (celelalte fiind intrecerile de la Hockenheim si Silverstone). Desi Norbert Haug a recunoscut pentru agentia germana SID ca monopostul MP4-21 nu este chiar la nivelul Renault-urilor, acesta a avut totusi cu ce se lauda: "suntem intre trei si cinci zecimi in urma (lor) dar nici o alta echipa nu a fost mai fiabila decat noi in primele patru curse ale anului". Haug a insistat de asemenea ca Raikkonen nu si-a spus ultimul cuvant in lupta pentru titlu cu rivalii Fernando Alonso si Michael Schumacher: "Anul trecut Kimi era la 31 de puncte in urma (liderului Alonso) dupa doar patru curse, de asta data doar 18", a explicat acesta, desi un deficit de 18 puncte nu prea poate fi considerat motiv de bucurie.

Cel mai agresiv program de dezvoltare

Chiar daca Williams nu mai sunt motorizati de o mare companie precum BMW, directorul tehnic Sam Michael a promis ca va forta mai puternic decat oricand pentru dezvoltarea FW28-ului. Australianul a insistat ca desi o mare parte din bugetul echipei se indreapta catre furnizorul de motoare, Cosworth, echipa va fi cea mai harnica in dezvoltarea de noi componente pentru monopost: "Ar fi destul de dificil pentru echipele mari sa aduca imbunatatirile aerodinamice pe care Williams le poate aduce". Michael a dezvaluit ca anul trecut monopostul a primit nu mai putin de 138 de imbunatatiri: "Nu planuim sa facem nimic mai putin agresiv acest an".

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss