Fernando Alonso
Pilotul Renault a dat vina pe propria sa echipa dupa infrangerea suferita la Shanghai. Atitudinea l-ar putea costa scump pe iberic, ce echipa este loiala unui pilot care nu-i respecta eforturile lansandu-se in acuzatii nefondate? Totusi, Renault au facut intr-adevar ceva greseli de strategie si este a doua oara in acest sezon cand Alonso are probleme cu detasarea pneurilor. "Vroiau sa terminam al doilea si al treilea pentru ca nu vor sa iau numarul 1 la o alta echipa. Unii sunt fericiti pentru ca i-am depasit pe Ferrari in lupta echipelor. Nu ma ajuta atat cat ar putea", a declarat spaniolul nemultumit, adaugand ca "nu incape indoiala" ca cel mai important pentru Renault este Campionatul la Constructori si ca numai "unii" membrii ai echipei au fost dezamagiti sa piarda in fata lui Michael Schumacher Marele Premiu al Chinei. Renault au replicat printr-un purtator de cuvant ca "Nu suntem 100% alaturi de Fernando Alonso, suntem 150% alaturi de el", incercand sa explice atitudinea tanarului spaniol prin "frustrarea de a vedea o victorie usoara scapandu-i printre degete in Shanghai".
Pat Symonds
Renault sunt in continuare increzatori ca ii pot pune pe cei de la Ferrari pe fuga. Directorul pe probleme de inginerie al echipei constructorului francez, Pat Symonds, a declarat ca: "Cred ca masina va fi excelenta la Suzuka. A fost foarte buna in Marele Premiu al Regatului Unit al Marii Britanii - o pista cu cerinte similare - si am testat pneurile pentru Suzuka la Silverstone acum cateva saptamani si a fost minunat. Daca masina este buna la Silverstone, atunci va fi buna la Suzuka".
Axonn Echysttas