F1 - Pace, in sfarsit!

Publicat in: May 22, 2006, Vizualizari: 2948

Dupa ani de zile...

Le-au trebuit peste 4 ani celor doua parti (Managementul Formula 1 si GPMA) sa ajunga la o intelegere. Dar acum Bernie Ecclestone a semnat, in sfarsit, "memorandumul intelegerii" care i-a fost inaintat de catre cei cinci constructori ce formeaza GPMA - Renault, Mercedes, Honda, BMW si Toyota. Contractul cu Managementul Formula 1 expira in 2008 si o noua intelegere trebuia semnata. Dar constructorii din GPMA nu au fost deloc incantati de procentul din profiturile sportului care le-a fost alocat pana acum. Acestia au amenintat ca se vor desprinde de Formula 1 dupa 2008 si vor infiinta propriul lor Campionat daca acest procent care le revine nu va fi crescut. Pana acum, cele 11 echipe au primit mai putin de 25% din profituri. Noul contract, acum semnat si de Bernie Ecclestone, ar oferi echipelor in jur de 50% din aceste profituri, adica dublu.

Pneuri

In alta ordine de idei, FIA a stabilit data de 26 Iunie 2006 ca fiind data limita pentru inscrierea producatorilor de pneuri ce doresc sa participe in Campionat din anul 2008. Federatia Internationala va admite un singur producator de cauciucuri, pentru a scapa de factorul determinant pe care pneurile il au in Formula 1, mai ales in ultima vreme. Desi Michelin au declarat ca se vor retrage inca de anul viitor, lasand totul in seama celor de la Bridgestone, FIA permite tuturor producatorilor de pneuri sa candideze pentru a aproviziona echipele cu gume din sezonul 2008 si in viitor. Deocamdata este aproape sigur ca Bridgestone vor fi cei care vor furniza pneurile, dar nu ar fi exclus sa vedem mai multi producatori inscriindu-se pana pe 26 Iunie si, cine stie, poate FIA se vor hotari sa surprinda pe toata lumea, alegand un alt producator decat constructorul nipon.

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss