F1 - Red Bull in cautarea unui partener exclusiv

Publicat in: June 19, 2006, Vizualizari: 607

Mateschitz vrea mai mult decat un motor de client

Supremul celor de la Red Bull a readus in atentia presei faptul ca echipa sa este in continuare in cautarea unui mare producator care sa ii furnizeze un motor si, de ce nu, si alte componente. In clipa de fata, echipa este motorizata de un V8 Ferrari in timp ce gruparea sora, Toro Rosso, de un V10 Cosworth. Dar ambele propulsoare sunt furnizate contra cost, in regim de client, iar Dietrich Mateshitz ar dori un parteneriat cu un mare fabricant de masini, care sa aiba interesul sa investeasca si sa participe mai activ in cadrul echipei. Numele "Volkswagen" a fost asociat de multe ori cu gruparea, iar parteneriatul acestora cu Red Bull se extinde in numeroase alte discipline ale motor sport-ului in care compania de bauturi energizante este implicata. "Avem o marca frumoasa si combinatia dintre un producator si Red Bull este una buna", a declarat Mateschitz. Desi nu ne este clar cum un nou producator in Formula 1 ar putea sa vina cu un motor autorizat de FIA in anul 2008 care sa mai fie si performant, este limpede ca pe termen lung, orice echipa are de beneficiat de pe urma cooperarii cu un constructor care nu mai are alte indatoriri in Formula 1.

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss