F1 - Ultimul an pentru Cosworth?

Publicat in: September 19, 2006, Vizualizari: 1587

Inca o era se apropie de sfarsit

Finalul anului 2006 nu aduce cu sine doar retragerea celui mai de succes pilot din istoria sportului, Michael Schumacher, ci, se pare, si a unuia dintre cei mai celebri fabricanti de de motoare. Este vorba de Cosworth, firma care a produs propulsoare cu care s-au castigat zeci de curse. Insa in ultimii 10 ani, rezultatele celor de la Cosworth pot fi clasificabile doar de la mediocru in jos. Anul acesta, motoarele produse de fabricantul independent din Northamptonshire au lasat de dorit la toate capitolele, mai putin la turatii pe minut, unde au fost in frunte aproape totdeauna. Dar degeaba. Dupa ce au pleznit zeci de motoare pe parcursul anului, Williams au fost total dezamagiti de colaborare si la anul vor folosi V8-uri Toyota. Actualii clienti ai constructorului nipon, Midland (acum Spyker MF1, data fiind achizitionarea echipei de catre magnatul olandez), vor trece probabil pe motoare Ferrari incepand cu anul urmator, sau cel putin asa graiesc zvonurile. Super Auguri vor ramane, evident, cu Honda, in timp ce Red Bull si Squadra Toro Rosso vor folosi motoare Renault si Ferrari. Daca Scuderia va fi capabila de a furniza motoare pentru doua echipe simultan, Cosworth se vor trezi fara echipa care sa le foloseasca motoarele in 2007 si ultima sansa de a reveni in Formula 1 ar fi odata cu intrarea Prodrive-ului detinut de David Richards, in 2008.

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss