O fosta glorie a Formulei 1 nu mai gaseste resursele necesare pentru a lupta la varf
Dupa o campanie fara rezultate in America, la Magny Cours, echipa britanica a suferit din cauza unor probleme cu pneurile Bridgestone care se supraincalzeau. Dupa cum afirma tanarul Nico Rosberg, problema a fost cauzata de o setare eronata a masinii, dar acesta ramane optimist cu privire la viitorul echipei: "Combinatia dintre caldura, configuratia circuitului si anumite viraje a insemnat ca pneurile s-au incalzit putintel prea tare si au trecut peste limita aderentei. Lasand aceasta la o parte, cred ca performanta de weekend-ul trecut a demonstrat ca am intors situatia si suntem din nou in curs de imbunatatire". Totusi, Williams nu au mai inscris nici macar un punct in ultimele 6 curse, in parte si datorita slabei fiabilitati a pachetului lor, incluzand aici si motorul Cosworth. La inceputul sezonului, gruparea parea sa fi pornit pe o panta ascendenta, dar nici Williams si nici Cosworth nu au reusit sa tina pasul cu marile echipe.
Axonn Echysttas