F1 - Williams pierduti in mediocritate

Publicat in: July 20, 2006, Vizualizari: 771

O fosta glorie a Formulei 1 nu mai gaseste resursele necesare pentru a lupta la varf

Dupa o campanie fara rezultate in America, la Magny Cours, echipa britanica a suferit din cauza unor probleme cu pneurile Bridgestone care se supraincalzeau. Dupa cum afirma tanarul Nico Rosberg, problema a fost cauzata de o setare eronata a masinii, dar acesta ramane optimist cu privire la viitorul echipei: "Combinatia dintre caldura, configuratia circuitului si anumite viraje a insemnat ca pneurile s-au incalzit putintel prea tare si au trecut peste limita aderentei. Lasand aceasta la o parte, cred ca performanta de weekend-ul trecut a demonstrat ca am intors situatia si suntem din nou in curs de imbunatatire". Totusi, Williams nu au mai inscris nici macar un punct in ultimele 6 curse, in parte si datorita slabei fiabilitati a pachetului lor, incluzand aici si motorul Cosworth. La inceputul sezonului, gruparea parea sa fi pornit pe o panta ascendenta, dar nici Williams si nici Cosworth nu au reusit sa tina pasul cu marile echipe.

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss