Formula 1 pe Stadionul Olimpic din Londra?

Publicat in: July 18, 2012, Vizualizari: 2176

De cateva saptamani bune se zvoneste ca Londra ar putea fi o viitoare locatie de desfasurare al unui Mare Premiu de Formula 1. Si zvonurile se pare ca au fost intemeiate, avand in vedere ca marti, s-a facut o cerere oficiala in acest sens.

London Legacy Development Corporation, cei care administreaza Parcul Olimpic, cauta idei in ceea ce priveste intrebuintarea acestuia dupa ce se incheie Olimpiada din acest an. Acestia au anuntat ca gazduirea unei curse de Formula 1 este una din cele 4 alternative care se iau in considerare in acest moment, pe langa alte cereri de la clubul de fotbal West Ham United, de la UCFB College of Football Business sau de la Leyton Orient.

Bernie Ecclestone a confirmat luna trecuta ca a fost contactat de catre Intelligent Transport Services, compania care intentioneaza sa foloseasca locatia pentru un Mare Premiu, dar nu si sa detina Parcul Olimpic. Seful Formulei 1 a declarat pentru Telegraph ca Intelligent Transport Services au facut cererea de folosire a stadionului si ca au gandit un concept prin care circuitul se va intinde atat pe zona din apropierea Stadionului Olimpic, cat si in teriorul acestuia.

Dan Terea
Echipa Autorally

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss