Felipe Massa admite ca trebuie sa isi imbunatateasca rezultatele daca vrea sa ramana in continuare la echipa italiana. Pilotul brazilian a avut un sezon dificil, adunand doar 61 puncte in primele 10 curse si bifand doua abandonuri (la Monte-Carlo si in Germania). Cea mai buna clasare a sa ramane pana acum locul 3 de la Barcelona, singurul podium 'prins' in 2013.
Intotdeauna, rezultatele pilotilor din F1 sunt comparate cu cele ale coechipierilor, iar in afara de Lotus, doar Ferrari pare sa aiba o situatie mai dezechilibrata in ceea ce priveste rezultatele celor doi piloti ai sai. Fernando Alonso are mai mult de dublul punctelor lui Massa (133), 5 clasari pe podium si 2 victorii.
"Rezultatele vor decide daca voi ramane sau daca voi schimba echipa. Exista posibilitatea de a ramane, insa rezultatele sunt cele mai importante." a declarat recent Felipe Massa. In ceea ce priveste ritmul pe care il am, sunt foarte multumit, atat in calificari cat si in cursa. Trebuie doar sa termin cursele si sa fiu mai consistent. Daca fac asta si rezultatele vor veni" a mai adaugat pilotul brazilian.
Si la finalul sezonului trecut se punea problema schimbarii lui Massa in cadrul scuderiei. Zvonurile aducerii unui pilot tanar au fost infirmate atunci de conducerea echipei, care a declarat ca un pilot trebuie sa dovedeasca mai intai ca merita sa fie la Ferrari.
Dan Terea
Echipa Autorally