O analiza a celei de-a treia parti din sezonul 2006 de Formula 1

Publicat in: November 23, 2006, Vizualizari: 2045

Un sezon pe muchie de cutit

A fost distractie. A fost tensiune. Au fost scandaluri. Au fost controverse. Au fost penalizari. Au fost accidente, depasiri, rasturnari spectaculoase de situatie, noi castigatori de Mari Premii. A fost sezonul 2006 de Formula 1. A trecut mai mult de o luna de la finalul inca unui sezon de viteza nebuna pe circuitele lumii. 18 piste au fost binecuvantate de spectacolul Marelui Circ, de mirosurile "automobilistice", de talentul pilotilor din varful performantei pe 4 roti. Batalia a fost dusa pana in ultima cursa, desi scorurile erau deja stabilite inca de la cursa anterioara, Marele Premiu al Japoniei. Acum ca lucrurile s-au asezat, putem arunca o privire in urma, peste tot ce s-a intamplat, dar ne putem de asemenea uita si spre sezonul urmator si chiar inaintea testelor de iarna, sa ne formam o parere despre cum s-ar putea aranja echipele in clasamentul lui 2007. Vom incepe printr-o scurta trecere in revista a ultimelor 6 curse ale sezonului 2006.

Ungaria: prima victorie pentru Honda si Button

Pe un circuit destul de plicticos (de obicei), a avut loc cea mai frumoasa cursa a anului 2006. Senzationalul Mare Premiu al Ungariei le-a avut pe toate: performante stralucite, esecuri lamentabile, erori de pilotaj, greseli de strategie, probleme mecanice, toate conditiile posibile de vreme si ca sa fie ghiveciul complet, un castigator care nu mai urcase niciodata in trecut pe prima treapta a podiumului de premiere in Formula 1. Alonso a cazut victima unei greseli a echipei, Schumacher a fost victima strategiei Ferrari si a propriei sale dorinte de succes, iar Raikkonen a abandonat ca urmare a erorii unui alt pilot (Vitantonio Liuzzi). Robert Kubica s-a comportat exemplar la prima sa cursa de Formula 1, iar Pedro de la Rosa a urcat pentru prima oara pe podium in Formula 1, direct pe locul 2. Dar pana la urma, reteta succesului au avut-o Honda. Cine s-ar fi asteptat? Plecat de pe locul 14, pilotul britanic de la Honda a reusit, in sfarsit, dupa o foarte lunga asteptare, sa revendice victoria intr-un Mare Premiu. Dupa weekend-ul din Ungaria, Michael Schumacher s-a mai apropiat cu un punct de Alonso, diferenta devenind de 10 puncte.

Turcia: Ferrari in continuare pe val

Desi au pornit ca favoriti in Marele Premiu al Turciei, de pe prima linie a grilei de start, Massa si Schumacher nu au reusit sa asigure dubla. O greseala a lui Liuzzi a scos Safety Car-ul pe pista, iar septuplul Campion Mondial s-a trezit asteptand la boxe dupa coechipierul sau, care intrase primul pentru alimentare si schimb de pneuri. Alonso a revendicat atunci locul 2 si desi nu a putut sa il atace pe brazilianul de la Ferrari, a reusit sa-si pastreze locul in fata rivalului sau principal in Campionat. Astfel, distanta dintre cei doi s-a marit la 12 puncte, si daca Raikkonen nu ar fi gresit abordarea unui viraj, ar fi fost 14 puncte (dat fiind ca Schumacher a reusit sa-l depaseasca pe finlandez din cauza unei astfel de greseli). Ferrari au plecat cu fruntea sus din Turcia, reusind sa subtieze avansul celor de la Renault la Constructori cu cateva puncte serioase, iar Felipe Massa a fost in culmea fericirii, dat fiind ca si-a adaugat numele pe marea lista a pilotilor castigatori de Mari Premii.

Italia: Schumacher castiga si isi anunta retragerea din sport

Probabil a fost important pentru Michael Schumacher sa-si anunte retragerea din Formula 1 intr-un moment de glorie. Asa a si facut. Germanul a dominat Marele Premiu al Italiei, ducand la bun sfarsit misiunea de a ii pune pe Ferrari in frunte in Clasamentul la Constructori, pentru prima oara in sezonul 2006. Sauber BMW au avut o comportare foarte buna pe tot parcursul cursei, demonstrand superioritatea V8-ului BMW, Monza fiind in principal un circuit de motor. Daca Ferrari s-au putut lauda cu un weekend aproape perfect, Renault au plecat extrem de dezamagiti din Italia. Noul motor adus pentru Fernando Alonso a cedat in timpul cursei, periclitand sansele spaniolului la Titlu si chiar mai grav decat atat: aruncand o umbra amenintatoare peste calculele celor de la Renault cu privire la fiabilitatea pachetului competitional oferit pilotilor, fiabilitate care le-a adus anul trecut dubla la Titluri cat si anul acesta avansul sanatos de care se bucurau odata in Campionate.

China: Schumacher il egaleaza pe Alonso in Campionatul la Piloti

La cele doua editii precedente ale Marelui Premiu disputat pe circuitul de la Shanghai, Michael Schumacher a avut doar ghinioane si probleme de tot soiul. Nici anul acesta nu prea parea ca germanul va scapa, dupa ce pista umeda din calificari a facut din nou ravagii printre pilotii incaltati cu pneuri Bridgestone. Singurul pilot care a ajuns in top 13 a fost Schumacher, cu al sau loc 6, pozitie de pe care parea foarte putin probabil ca va reusi sa faca ceva, mai ales ca si ziua de Duminica a debutat cu o pista uda. Intr-adevar, Ferrari-urile au avut mari probleme la inceput. Dar pe masura ce pista s-a uscat, problemele au trecut in ograda vecinilor, atat Alonso cat si Fisichella avand unele probleme cu aderenta. In conditii intermediare si de uscat, gumele Bridgestone au avut un oarescare avantaj, iar Michael Schumacher a pilotat excelent pentru a reusi o victorie in fata lui Alonso si Fisichella, egalandu-l pe spaniol in Campionatul la Piloti.

Japonia: catastrofa pentru Ferrari

Toate visele Scuderiei s-au innecat in fumul albicios scuipat de 248 F1-ul lui Michael Schumacher cand deja cursa trecuse de mult de jumatatea ei. Alonso, pe 2 in momentul respectiv, s-a trezit cu victoria in brate. Dupa ce cu doar o saptamana in urma isi lua la rost echipa si coechipierul, atitudinea lui Alonso fata de Renault s-a schimbat brusc, spaniolul amintindu-si sa le multumeasca totusi pentru munca depusa pe tot parcursul Campionatului. De partea cealalta a baricadei, Schumacher s-a comportat exemplar, consolandu-si echipa si mecanicii in urma dezamagirii suferite. Cu doar o cursa ramasa, diferenta dintre Alonso si Schumacher a revenit la 10 puncte. Deja se stia cine va fi Campionul Mondial. Si nici la Constructori nu prea se intrevedeau surprize.

Brazilia: Renault si Alonso, Campioni

Renault au venit in Brazilia cu temele facute: un motor ultra fiabil pentru Alonso si Fisichella si o strategie cat mai pasnica, menita sa il trimita pe Alonso in siguranta in puncte, pentru castigarea Titlului la Piloti si al celui la Constructori. Ferrari stiau ca nu mai exista nimic de pierdut. Asa ca au riscat pana la capat, aducand in Brazilia o configuratie extrem de agresiva, cu un motor mai puternic cu aproximativ 20 de cai putere. Dat fiind ca era oricum ultima cursa, motorul a putut fi impins putin peste limita uzuala, acesta ne mai necesitand sa reziste intr-o cursa viitoare. Toata lumea a stiut ca fara o problema tehnica, Ferrari vor fi de neoprit. Si asa a si fost, pana in ultima mansa a calificarilor cand Schumacher a avut un necaz la pompa de carburant. Pornit de pe 10, germanul a patit-o si in cursa, suferind o pana. Massa, plecat din Pole, a castigat cursa fara probleme, spre extazul fanilor brazilieni. Schumacher a parasit Formula 1 cu o prestatie glorioasa, care l-a vazut ajuns de pe 10 pe 5, apoi cazut pe ultimul loc din cauza unei pene, apoi facand depasiri peste depasiri pana cand a ajuns inapoi in frunte, unde, in ultimele tururi, a executat o manevra maiestuoasa, furandu-i locul 4 lui Kimi Raikkonen cu mare stil. Un mare Campion si un imens talent a parasit lumea motorsportului...

Renault

Pentru al doilea an consecutiv, Renault au terminat in frunte. Bravo lor. O merita. Au inceput sezonul in forta, cu o masina excelenta care s-a dovedit pana la final a fi cea mai fiabila de pe parcursul Campionatului. Alonso a pilotat aproape fara greseala, dar atitudinea sa fata de echipa a lasat de dorit cu multe ocazii. Pentru sezonul urmator, Renault au mult de munca: Fisichella (o stim cu totii) nu va fi Campion Mondial iar de la Kovalainen nu prea ne putem astepta la constanta, dat fiind ca va fi primul sau an in Formula 1. Renault au foarte slabe sanse la Titluri, chiar si cu o masina mult superioara decat echipamentele rivalilor (ceea ce pare putin probabil dat fiind ca performantele dintre masini se apropie tot mai mult).

Ferrari

Infranti inca de la inceput, au ratat sansa de a schimba ceva pe ultima suta de metri. Acum, Ferrari trebuie sa se gandeasca la viitor. Raikkonen vine in locul lui Schumacher si continuitatea echipei este asigurata de Felipe Massa, castigator deja a doua curse in primul sau an la Ferrari. Tanarul brazilian promite, si cu siguranta ii va da de furca lui Kimi. Ferrari au multe sanse de a inhata anul viitor titlurile, mai ales data fiind relatia lor mai apropiata cu Bridgestone (care vor fi obligati sa furnizeze pneuri identice tuturor echipelor), relatie care tine de multi ani: italienii stiu sa construiasca un monopost care sa foloseasca bine gumele producatorului nipon.

McLaren Mercedes

Cu Alonso la bord, cu siguranta ca McLaren se simt mai bine. Dar va vindeca aparitia spaniolului ca prin minune clasicele probleme de fiabilitate de la echipa britanica? Evident ca nu. Tot personalul tehnic va trebui sa lucreze pe rupte pentru a aduce la inceputul anului 2007 o masina performanta (si fiabila!) la Marele Premiu al Australiei. Si cu concurenta din ultimul an, nu va fi simplu. Deloc. Iar daca McLaren vor continua in stilul de acum, vom vedea nu numai monoposturi fumegand, ci si pe Alonso fumegand. Poate atunci isi va da seama ce a insemnat de fapt Renault...

Honda

Dupa ce au simtit gustul victoriei anul acesta pentru prima oara in foarte mult timp, Honda si-au mai astamparat probabil putin frustrarea. Dupa rezultatele din testele pre-sezon, multi ii dadeau pe niponi ca favoriti in lupta pentru titlu. Aiurea. Honda au demonstrat dupa primele 5 curse ca nici macar pentru locul 3 nu pot lupta. Oricum, a fost o lovitura grava aplicata ambitiilor echipei. Cu siguranta ceva oficiali din Tokyo au facut spume la gura cu cateva ocazii. Ramane de vazut ce rezultate vor avea anul viitor. Au ambitii mari si, spre deosebire de Toyota, au dovedit ca au potential.

Sauber BMW

De la anul vor fi doar BMW, dar pentru anul asta, va ramane in amintirea multora ca numele Sauber a reusit sa infranga Toyota. Un loc 5 onorabil obtinut cu mult efort dar si calm. Nu s-au stresat prea tare cei de la BMW, au adoptat campionatul relaxat si cu curaj. Sauber, o echipa care era experta in a face mult cu bani putini va avea cu siguranta rezultate mai bune cu ajutorul fondurilor si tehnologiei celor de la BMW. Anul viitor ar trebui sa vedem lucruri frumoase din partea lor.

Toyota

Toyota continua sa ramana cunoscuta in Formula 1 doar drept echipa cu cel mai mare buget. In afara de asta, nu se remarca prin mai nimic spectaculos. Fie sunt prea conservatori fie pur si simplu le lipseste pasiunea de castiga in Formula 1, ceva nu merge la Toyota. Anul viitor vor avea un (foarte) mic avantaj din faptul ca deja folosesc pneurile Bridgestone de 1 an si se presupune ca stiu sa construiasca o masina care sa functioneze bine pe aceste pneuri, astfel incat sa nu se mai faca de rusine la debut de sezon, poate in felul acesta reusesc sa-i infranga macar pe BMW.

Red Bull Ferrari

Aflata la al doilea an in Formula 1, tanara echipa Red Bull si-a mai pierdut din elanul debutului. Era de asteptat. Totusi, si-au pastrat spiritul glumet si monden, continuand sa investeasca mult in imagine. Pentru anul viitor, masina Red Bull este una dintre cele asteptate cu mult entuziasm, pentru ca este realizata de nimeni altul decat Adrian Newey, cel care a conceput dominatoarele masini McLaren ale deceniului trecut. Newey a insistat pe a avea un motor Renault, pe care il si are acum, motorul Ferrari fiind pasat catre Squadra Toro Rosso.

Williams Cosworth

Abandonati de BMW si tradati de Cosworth. Cam asta ar fi povestea echipei britanice pe anul 2006. La primul Mare Premiu, in Bahrein, au aratat bine si au promis mult, dar pentru urmatoarele 10 curse, probleme de fiabilitate peste alte probleme de fiabilitate. Nu e de mirare ca Williams au ales sa foloseasca propulsoare Toyota incepand cu anul viitor, lasandu-i pe Cosworth fara clienti in Formula 1. Vor reusi Williams ceva important cu Toyota anul viitor? Putin probabil. Adevarul trist il stim cu totii: timpul independentilor a trecut. Sunt condamnati la mediocritate sau nici macar la atat.

Squadra Toro Rosso Cosworth

Fosta echipa Minardi a reusit un punct in acest an... e de vina spiritul Red Bull, care se pare ca au un talent deosebit la debuturi de sezon. Oricum, punctul a fost obtinut intr-o cursa cu multe abandonuri. De anul viitor, echipa va beneficia de un motor Ferrari, ceea ce este foarte incurajator pentru ei. Cu o aerodinamica suficient de reusita, vor putea sa inscrie destule puncte si poate chiar sa se lupte serios cu Williams.

Spyker MF1 Toyota

Midland au avut o istorie tumultoasa anul acesta. Vreo 4, 5 luni de zvonuri de cumparare dupa care a urmat si achizitia propriu zisa, Alex Schneider lasandu-le echipa olandezilor de la Spyker (o marca mai exotica de masini sport). Spyker vor folosi un motor Ferrari anul viitor, ca si Squadra Toro Rosso. Va fi interesant sa vedem care dintre echipe va iesi in frunte, avand in vedere ca sunt doua grupari codase care folosesc acelasi motor.

  

Super Auguri Honda

A fost un an bun pentru Super Auguri. Desi n-au luat nici un punct, au reusit sa preia cu succes infrastructura fostei echipe Arrows si sa introduca un monopost nou pe la jumatatea sezonului. Pentru anul viitor, vor dori sa aiba o masina capabila de inscris puncte. Putin probabil ca vor reusi. Concurenta e acerba si Super Auguri, se stie, sunt doar o echipa de rodaj a celor de la Honda.

Concluzie

Cosworth, Michelin, Schumacher, Brawn si Todt parasesc cu totii Formula 1. Tinerii vin puternic din urma si fara Michelin, macar avem garantia unei diferentieri mai clare si mai corecte intre echipe si deci intre piloti. Anul acesta a dovedit ca noul format de calificari este corect si spectaculos si ca motoarele V8 nu au insemnat sfarsitul lumii in ceea ce priveste performanta. Era cat pe ce sa avem cateva recorduri ale anilor trecuti doborate. Incepand cu anul viitor, vitezele vor scadea si mai mult, dat fiind ca Bridgestone sunt obligati de catre FIA sa produca pneuri de o anumita specificatie, mai putin performanta. Mai sunt si alte schimbari, dar le vom discuta la vremea lor si in alte articole. Pana una alta, am fost tratati cu cel mai incins Campionat din ultimii 5 ani, si orice critic al lui Max Mosley trebuie sa-i recunoasca si meritele: am avut spectacol.

Axonn Echysttas

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss