"Praid", este speciala care va decide castigatorii !

Publicat in: June 3, 2010, Vizualizari: 3096
Dan Gîrtofan: „Dacă vom avea același ritm ca la Pitești, vom face un rezultat bun la Tg. Mureș”
Campionatul Național de Raliului – Dunlop 2010 a ajuns deja la cea de-a treia etapă, Raliul Târgu Mureș (asfalt), care se va disputa de vineri și până duminică, pe câteva din drumurile din județul Mureș. Aflat în puternică revenire de formă după locul 2 obținut în Raliul Argeșului, echipajul Dan Gîrtofan/Miță Lăzărescu este încrezător că va obține un nou loc în vârful ierarhiei, care să le reconfirme statutul de unii din principalii candidați la titlul național. La capătul recunoașterilor, „Giri” a oferit câteva detalii despre configurația raliului. „Este un raliu foarte rapid, cu probe foarte diferite, speciale de viteză mare, probe care își schimbă configurația și aderența, de la asfalt foarte bun la asfalt foarte denivelat, chiar unele porțiuni cu gropi, unde riști să faci pană. Nu știu de ce organizatorul nu a reușit să astupe măcar câteva din ele, pentru că nu sunt foarte multe, dar sunt foarte periculoase (e un punct în minus, din punctul meu de vedere, pentru organizatorii raliului mureșean). Altfel, probele sunt destul de frumoase, una, din păcate, ar fi trebuit fi „șicanată”, puse șicane, ca să limiteze viteza de parcurgere, pentru că sunt linii drepte foarte multe și se ating viteze foarte mari. Prima specială pot să spun că este una tipic irlandeză, cu un asfalt denivelat, îngust, cu viraje foarte mascate, dar foarte frumoasă; proba a doua nu-mi spune nimic; speciala a treia să zicem că ar avea ceva din probele de raliu; PS4 este iarăși o probă destul de frumoasă, viarajă, cu „cocoașe”, dar iarăși sunt câteva porțiuni de viteză foarte mare. Iar proba regină a raliului, Praid, este cea care va decide câștigătorii după părerea mea. Este o specială lungă, de aproximativ 30 de km, care seamănă mult cu Babarunca, dar vitezele care se ating sunt foarte foarte mari. Sunt viraje de foarte mare viteză, asfaltul este bun, te îmbie să mergi. Este o probă spectaculoasă, cu urcare, coborâre, câteva ace de păr, drumul e foarte lat și foarte bun. Chiar este o probă frumoasă”, a spus Dan Gîrtofan.
„Giri” speră ca în sesiunea de teste de astăzi (shakedown), să pună la punct ultimele detalii la mașină, pentru a putea ataca cu succes primele locuri ale raliului: „Sperăm ca să facem astăzi sesiunea de antrenamente, shakedown-ul. De-abia ieri ne-a sosit noua evoluție de diferențiale ale mașinii. Nu am putut să mergem cu mașina încă deloc. Sper ca la shakedown să reușim, în cele 2-3 treceri câte vom putea să facem în cele 90 de minute (iară pot să spun că nu e ok, un shakedown trebuie să se desfășoare pe parcursul a cel puțin 3 ore, ca să ai timp să faci 3-4 treceri minim), să găsim setările cele mai bune pentru mașină”.
Legat de lupta pentru victorie, Dan Gîrtofan a dăugat că „sigur că este o concurență puternică, dar ne dorim să ne clasăm pe podium, să fim cât mai sus, să luăm o opțiune în vederea unei poziții cât mai bune în campionat. Cred că, dacă nu vom avea probleme și vom avea ritmul de la Pitești, cu siguranță vom face un rezultat bun la Tg. Mureș”.
Echipajul Dan Gîrtofan/Miță Lăzărescu dorește să mulțumească partenerilor Alexandrion Grup România, BKP, Mobil 1 prin Lubexpert, Complexul Valea cu Flori, Aro Palace, Autokino Brașov www.giri-rs.ro pentru sprijinul necondiționat acordat.

Bogdan Popescu
PR Dan Gîrtofan
bogdandynamo@gmail.com

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss