Rally Sweden - Mikkelsen castiga SS Karlstadt

Publicat in: February 5, 2014, Vizualizari: 35

După o luptă pe care Ott Tanak a condus-o mai bine de jumătate de super specială, pe final, norvegianul Andreas Mikkelsen își trece în cont prima probă și singura a zilei de miercuri.
La distanţă de numai 0.8 secunde de pilotul care câștiga Raliul Sibiului în 2012 a sosit campionul en-titre, Sebastien Ogier, în timp ce al treilea membru al celor de la Volkswagen, Jari Matti Latvala a încheiat cu al patrulea timp.

În tabăra Ford, în afară de Tanak, care a stabilit al treilea timp în cadrul super specialei Karlstadt1, Hirvonen termină pe cinci, Hening Solberg pe șase, iar Tidemand și Kubica după a zecea poziţie. Hyundai îi regăsește pe cei doi piloţi ai săi pe locurile opt(Haninnen) și nouă(Neuville), iar Citroen pe șapte(Ostberg) și zece(Meeke), ultimul membru al echipei franceze, Al-Qassimi, terminând pe poziţia douăzeci și nouă după ce a încasat și o penalizare de 10 secunde.

Mâine sunt programate șase probe speciale, intrarea în parcul de service făcându-se numai la încheierea zilei.

Åžtefan B
Echipa Autorally


Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss