![]() |
| Sébastien Ogier și Vincent Landais • Foto - RallyCow Media |
Deși pornea pe prima probă cu un avantaj de puțin peste 15 secunde după victoria specialelor din seara anterioară, Elfyn Evans a pierdut rapid din avantajul față de Thierry Neuville pe prima specială a zilei de vineri, după ce acesta din urmă și-a trecut în cont prima victorie de probă din 2024, stabilind timpul de referință la finele celor 16,68 km ai primei treceri pe "La Bâtie-Neuve". Belgianul se îndrepta către o nouă victorie de probă, însă spre final, o schimbare de aderență l-a scos de pe suprafața asfaltică, pierzând exact 10 secunde în favoarea lui Ogier, care astfel și-a trecut la rândul său numele pe lista învingătorilor de probă al acestui sezon. Francezul a oferit mai apoi o scurtă lecție, și nu neapărat despre pilotaj, cât despre modul în care acesta simte aferența. Având în vedere că echipajele premergătoare, responsabile de verificarea condițiilor de pe probe și corectarea dictării, au raportat multă gheață neagră spre finele specialei, ne-am fii așteptat ca sportivii s-o lase mai moale. Nu și Ogier, care s-a clasat în fruntea tuturor cu un avantaj de 11,2s în fața lui Evans și 16,9s în fața lui Neuville, surclasându-l pe acesta din urmă pentru a se instala pe poziția secundă în clasamentul general provizoriu. Surpriza primei părți a zilei a fost Adrien Forumaux (Ford), care s-a clasat al treilea - la doar 6 zecimi de Evans - pe aceeași probă. Prima parte a zilei secunde n-a fost lipsită însă de momente la limită, cu Ott Tänak, Takamoto Katsuta și Grégoire Munster pierzând timp - unii mai puțin, alții mai mult - pe speciala de deschidere a zilei, ca urmare a unor derapări necontrolate pricinuite de lipsa aderenței.
![]() |
| Thierry Neuville și Martijn Wydaeghe • Foto - RallyCow Media |
Întorcându-ne la rezumatul zilei de vineri, cea de-a doua buclă a început asemănător celei de dimineață, cu Thierry Neuville și Martijn Wydaeghe stabilind timpul de referință pentru a doua oară pe "La Bâtie-Neuve". Astfel, belgienii au început să se apropie de cele două perechi rivale ale Toyota, repetând performanța și pe penultima probă a zilei, când și-au adjudecat a doua trecere pe speciala "Saint-Clémenet" în lungime de 17,87 km. În același timp, nici Ogier cu Landais n-au stat cu mâinile-n sân, reducând ecartul dintre ei și Evans, fiind despărțiți de numai 8,6 secunde înaintea ultimei speciale a zilei. Deși nu au mai forțat, condițiile schimbându-se într-un asfalt mult mai murdar față de prima trecere, Sébastien Ogier și Vincent Landais au reușit să-și adjudece și a doua trecere pe cei puțin peste 18 kilometri ai specialei "Solonnet", încheindu-și parcursul zilei de vineri pe poziția secundă, la numai 4,5 secunde de colegii Elfyn Evans și Scott Martin. Poziția acestora din urmă este amenințată nu doar de echipieri, ci și de Thierry Neuville cu Martijn Wydaeghe, belgienii terminând a doua zi de concurs la numai 16,1 secunde - o diferență infimă având în vedere că Rallye Monte-Carlo mai programează încă 9 probe speciale pentru următoarele două zile. Cu toate acestea, orice greșeală din partea primelor trei perechi poate crește șansele lui Ott Tänak și Adrien Fourmaux - despărțiți de numai 24,4 secunde - să prindă un loc pe podium.
![]() |
| Elfyn Evans și Scott Martin • Foto - RallyCow Media |
Trecând în tabăra inferioară - dar mult mai spectaculoasă - a categoriei WRC2, putem afirma fără nicio reținere că ziua de vineri a fost una explozivă, cu nu mai puțin de cinci schimbări de lider. După cum am relatat și în scurtul rezumat - publicat pe canalele noastre de comunicare din social media și WhatsApp [vă invităm să vă alăturați] - spaniolul Pepe López a oferit surpriza frumoasă a debutul de etapă, câștigând ambele speciale de noapte de joi seara, instalându-se la șefia WRC2 după prima zi. Acesta însă n-a rămas acolo decât până la începutul zilei de vineri, căci după prima specială, Nikolay Gryazin avea să preia șefia grație primei sale victorii de probă din 2024. Ibericul i-a replicat, dar avantajul sportivului rus - licențiat în Bulgaria - a rămas de 8 zecimi. Iar dacă Ogier s-a distrat pe prima trecere a probei "Solonnet", surclasându-și rivalii cu peste 11,2 secunde, lucrurile au stat la limită în cadrul categoriei suport: López victorios, cu avantaj de doar 2 zecimi în fața lui Rossel, respectiv de 1,2 secunde în fața colegului de echipă al acestuia - Gryazin. Diferențele n-au fost însemnate, dar suficiente pentru Pepe López și David Vázquez pentru a reveni în fruntea clasamentului provizoriu, cu avantaj minim de 4 zecimi în fața lui Gryazin. Deși nu am menționat numele său decât o singură dată, Yohan Rossel nu s-a dezlipit de cei doi, rămânând la mai puțin de 10 secunde în spatele primei poziții.
Luptătorul Gryazin - secondat de același Konstantin Aleksandrov - n-a rămas indiferent, câștigând și a doua trecere a specialei "La Bâtie-Neuve" pentru a trece din nou în fruntea clasamentului provizoriu al WRC2. Și dacă cine se gândea că spaniolii vor ceda, s-a înșelat, întrucât López avea să revină în poziția pe care a ocupat-o peste noapte. Asta s-a întâmplat și pe fondul unei bănuieli cauzate de C3-ul lui Gryazin, sportivul rus pierzând 5,6 secunde pe fondul unei opriri de cca 10 secunde, după cum a declarat și în stop-ul probei. Ocupantul ultimei trepte a podiumului WRC2 la ediția din 2023 a aceleiași etape [Rallye Monte-Carlo] nu a dorit să forțeze pe ultima probă de vineri - parcursă în întregime la lumina farurilor - astfel Pepe López și David Vázquez își încheie parcursul primelor două zilei de concurs pe poziția secundă, însă la numai 1,3 secunde de liderii actuali - Nikolay Gryazin și Konstantin Aleksandrov, cei ce au trecut în fruntea categoriei pentru a treia oară într-o singură zi. Colegii lor - Yohan Rossel și Arnaud Dunand - nu renunță nici ei, terminând prima jumătate a raliului pe poziția a treia, la puțin peste 6 secunde de echipierii lor din fruntea clasamentului.
![]() |
| Nikolay Gryazin & Konstantin Aleksandrov • Foto - Honza Fronek |
Prezent la start pentru a acumula experiență și a se familiariza mai muly cu specialele din Principat, juniorul Oliver Solberg a avut parte de o zi foarte reușită, câștigând 4 din cele 6 probe în clasamentul automobilelor de specificație Rally2. Doar că, nu este o întâmplare că nu l-am amintit în cele de mai sus, întrucât sportivul ce concurează pentru Škoda Motorsport și în acest sezon, a ales să nu puncteze în clasamentul WRC2 la această etapă. Chiar și așa, Solberg și Edmondson ocupă a patra poziție a clasei RC2 la 22,5 secunde în spatele lui Yohan Rossel, în vreme ce finlandezul Sami Pajari - aflat la etapa de acomodare cu noul GR Yaris Rally2 - este al cincilea sportiv din ierarhia RC2, la o diferență de peste un minut și 20 de secunde de fostul său coleg de la Toksport. Și acesta din urmă (Pajari) a ales să nu puncteze în prima etapă, astfel că pozițiile 4 și 5 în WRC2 merg la Nicolas Ciamin și Stéphane Lefebvre - în ordinea enumerării.
Speranțele unor sportivi de a face o figură frumoasă în prima etapă a sezonului în Campionatul Mondial de Raliuri s-au năruit din diverse motive. Spre exemplu, Bryan Bouffier a ieșit în decor pe prima probă a zilei - în același loc în care au pierdut timp și Tänak, Katsuta, Munster - lovind modelul GR Yaris Rally2 și astfel fiind nevoit să se retragă, deși a reușit să revină de unul singur în service-ul din Gap. Nici Chris Ingram nu a fost mai norocos, alegând să se retragă la finalul penultimei speciale de vineri după ce a întâmpinat probleme la modelul Fabia RS Rally2.
![]() |
| Oliver Solberg & Elliott Edmondson • Foto - RallyCow Media |
O schimbare majoră pe care nu am dezbătut-o în intervențiile noastre face referire la noul sistem de punctaj al Campionatului Mondial de Raliuri. Federația Internațională de Automobilism a decis să aducă modificări începând cu acest sezon, în ideea în care primele puncte vor fi acordate la finalul zilei de sâmbătă - adică penultima zi de concurs. Practic, în cazul în care clasamentul general provizoriu rămâne neschimbat la finalul zilei de sâmbătă, punctajele vor arăta după cum urmează:
1. Elfyn Evans - 18p
2. Sébastien Ogier - 15p
3. Thierry Neuville - 13p
4. Ott Tänak - 10p
5. Adrien Fourmaux - 8p
6. Andreas Mikkelsen - 6p
7. Grégoire Munster - 4p
8. Nikolay Gryazin - 3p
9. Pepe López - 2p
10. Yohan Rossel - 1p
Și dacă cumva vă întrebați unde sunt restul punctelor, acestea vor fi acordate exclusiv zilei de duminică, într-un format "adițional", ca să-i cităm pe cei de la FIA din regulamentul sportiv anual. Mai exact, pe lângă clasamentul general provizoriu - adică cel normal - se va întocmi un alt clasament, doar pentru ziua de duminică. Mai precis, se vor lua în calcul doar timpii de pe cele trei speciale ale ultimei zile - în cazul Rallye Monte-Carlo - de la primul control orar [ieșire parc închis] și ultimul control orar [intrare parc închis final]. Evident, doar primele 7 echipaje vor beneficia de aceste puncte "adiționale", cu locul 1 primind 7 puncte, locul 2 va beneficia de 6 puncte și tot așa până la locul 7, care va lua 1 punct. Singurul aspect care rămâne neschimbat este acordarea punctelor bonus pe Power Stage, însă același lucru nu se poate spune și despre concurenții din cadrul WRC2, aceștia nemaiavând posibilitatea să bifeze puncte bonus, după ce FIA le-a anulat începând cu acest sezon.
Clasament WRC (provizoriu, după 8 probe speciale)
1. [GBR] Elfyn Evans & [GBR] Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) - 1:25:28.9
2. [FRA] Sébastien Ogier & [FRA] Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1) - 1:25:33.4 [+4.5]
3. [BEL] Thierry Neuville & [BEL] Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) - 1:25:45.0 [+16.1]
Clasament WRC2 (provizoriu, după 8 probe speciale)
1. [BGR] Nikolay Gryazin & [ANA] Konstantin Aleksandrov (Citroën C3 Rally2) - 1:30:47.8
2. [ESP] Pepe López & [ESP] David Vázquez (Škoda Fabia RS Rally2) - 1:30:49.1 [+1.3]
3. [FRA] Yohan Rossel & [FRA] Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) - 1:30:54.0 [+6.2]
Clasament WRC2 Challenger (provizoriu, după 8 probe speciale)
*idem cu WRC2
Clasament WRC2 Masters Cup (provizoriu, după 8 probe speciale)
1. [ITA] Mauro Miele & [ITA] Luca Beltrame (Škoda Fabia RS Rally2) - 1:41:17.0
2. [IRL] Eamonn Boland & [IRL] Michael Morissey (Ford Fiesta Rally2) - 1:45:25.2 [+4:08.2]
3. ]GRE] Jourdan Serderidis & [BEL] Frédéric Miclotte (Volkswagen Polo GTI R5) - 1:46:28.5 [+5:11.5]
Clasament WRC3 (provizoriu, după 8 probe speciale)
1. [CZE] Jan Černý & [CZE] Ondřej Krajča (Ford Fiesta Rally3) - 1:41:59.3
2. [FRA] Ghjuvanni Rossi & [FRA] Kylian Sarmezan (Renault Clio Rally3) - 1:47:09.5 [+5:10.2]