Siguranța pe primul loc în ERC cu noi reguli pentru sezonul 2024

Publicat in: January 4, 2024, Vizualizari: 26
  • Importanța siguranței și securității în raliurile internaționale va fi din nou evidențiată în Campionatul European de Raliuri, începând cu sezonul 2024.

   Noile regulamente ale Federației Internaționale de Automobilism, organismul de conducere și reprezentare internațională a sporturilor cu motor pe patru roți, impun ca principalul campionat de pe bătrânul continent să respecte Regulamentul Regional de Raliuri (RRS), ceea ce impune ca toate mașinile care concurează în acest nivel al FIA ERC să fie dotate cu un al doilea extinctor manual. Noul regulament va permite ca unul dintre extinctoare să fie utilizat în scopul stingerii unui incendiu care nu se află în interiorul mașinii echipajului, cum ar fi un eventual incendiu la nivelul altei mașini concurente sau în cazul în care intervine un incendiu de vegetație pe marginea probei speciale. Evident, acest regulament impune și o condiție prin care cel de-al doilea extinctor să fie înlocuit cât mai curând posibil, la următorul service sau parc închis. De menționat este faptul că echipajul care furnizează extinctorul suplimentar nu va fi penalizat sub nicio formă.

   Jérôme Roussel - reprezentantul FIA în cadrul categoriei de raliuri regionale, a explicat: "Prin obligarea tuturor echipajelor de a se echipa cu două extinctoare manuale, nu ne vom confrunta cu situația în care un echipaj este reticent să-și ofere stingătorul pentru a ajuta un alt echipaj sau pentru a ajuta la un incident, cum ar fi un incendiu de vegetație, deoarece nimeni nu va fi sancționat un gest de această manieră. Reglementările impun doar ca înlocuirea celui de-al doilea extinctor să se facă cât mai curând posibil.”

   Acum, sincer să fim, această reglementare nu este atât de rea. Este adevărat că fiecare echipaj se gândește cum să păstreze o greutate a mașinii cât mai scăzută, să nu ia cu ei o a doua roată de rezervă sau piese. Însă extinctorul, oricât de banală ar părea această exprimare, poate reprezenta elementul salvator în multe cazuri.

   O altă reglementare care sosește odată cu noul sezon, ce va debuta în Ungaria, prevede gestionarea mai ușoară și eficace a depășirilor în siguranță pe probele speciale în cadrul etapelor din FIA ERC. Adevărul este că, și în acest caz - precum și în cel anterior enunțat - noile reglementări pe care FIA le impune pot fi cu usurință adaptate și pentru campionatele fiecărei țări, iar Campionatul Național de Raliuri al României nu ar trebui lăsat neatins de aceste noi aspecte. 

   Revenind însă la ceea ce reprezintă această reglementare, noul regulament de raliuri regionale (articolul 34.1.8) prevede că: „Orice echipaj (mașină) ajuns din urmă de un altul, este obligat să facă manevra necesară pentru a-i permite celui din spate să efectueze corespunzător depășirea. Acest lucru se aplică în special dacă cel depășit (n.r. echipajul) a pierdut timp din cauza unei defecțiuni tehnice sau a ieșit de pe drum înainte de a reveni pe probă.

   "Înainte de a fi efectuată manevra de depășire, acest lucru trebuie să fie anticipat de utilizarea indicatoarelor intermitente (n.r. semnalizare) adecvate (de exemplu, indicatorul din stânga înseamnă că mașina depășită va rămâne pe partea stângă până la momentul în care depășirea se va fi realizat). Echipajul depășit trebuie să depună toate eforturile pentru a facilita o manevră de depășire sigură, inclusiv oprirea într-un loc adecvat. În cazul în care vehiculele sunt echipate cu sisteme de comunicație comune, procesul de pregătire al depășirii trebuie să fie aplicat încă de la prima solicitare pentru depășire. Echipajele, atât cel depășit cât și cel ce efectuează depășirea sunt singurele responsabile pentru a se asigura că depășirile nu provoacă în vreun fel pericol sau nesiguranță”.

   În premieră de când a debutat în cel mai important campionat din Europa, Raliul Ungariei deschide mult-așteptatul sezon FIA ERC 2024, competiția fiind programată în perioada 12 - 14 aprilie, cu un nou format - exclusiv pe macadam, și o nouă locație.

 

C.O.

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss