Publicat in: March 26, 2013, Vizualizari: 70
Manu Mihalache și Eugen Rotaru s-au înscris la Tess Rally Dunlop 42 pe ultima sută de metri, cu eforturi deosebite, alături de noul partener, ProX. Cu toate că nu au avut parte de pregătirea tehnică și psihică necesară pentru acest raliu, Manu și Eugen și-au propus să concureze și să obţină cel mai bun rezultat posibil în condiţiile date. În final, Tess Rally a fost un raliu greu pentru ei, atât prin prisma condiţiilor meteo, cât și prin prisma ieșirii în decor de pe PS6 Cheia.
 |
 |
Raliul nu a început bine pentru Manu, având în vedere că pe prima probă și pe primul viraj mai deosebit s-a răsucit, oprindu-se și motorul mașinii. Pe aceeași probă a urmat o altă răsucire pe un ac de păr; din acest motiv Manu a pierdut destul de mult timp încă de la startul raliului. După încă două probe cu un rezultat nesatisfăcător, Manu și Eugen și-au propus să meargă astfel încât să se simtă bine și să fie spectaculoși. Poiana de noapte a ridicat probleme tuturor concurenţilor datorită ninsorii abundente - ceea ce a făcut foarte dificilă observarea zonelor cu aderenţă și a celor fără aderenţă, din acest motiv Manu și Eugen au decis să parcurgă proba cu prudenţă pentru a ajunge cu bine în parcul închis de la finalul zilei.
Ziua a doua a raliului a venit pe ninsoare, proba regină Babarunca - Cheia fiind acoperită de zăpadă și gheaţa, precum și zăpadă viscolită.
"A fost foarte greu de pilotat pentru că nu știai ce stil să abordezi în funcţie de suprafaţă. Trebuia să improvizezi tot timpul în funcţie de ce găseai pe fiecare viraj, și să iţi adaptezi stilul în funcţie de calitatea suprafeţei: zăpadă, gheaţă, asfalt ud." a spus Manu la finalul raliului.
Beneficiind și de o poziţie de start avantajoasă în aceste condiţii, Manu și Eugen au mers cât de bine au putut în condiţiile existente, și cu materialul de concurs avut la dispoziţie. Astfel ei au încheiat PS5 Babarunca pe locul 2, în spatele lui Vali Porcișteanu. Din păcate, pe PS6 Cheia, proba în sens invers, Manu a avut parte de o ieșire în decor, în urma căreia nu a mai putut continua cursa.
"Ne-am dorit să obţinem și pe proba în sens invers un rezultat cel puţin la fel de bun ca în prima trecere, iar când am văzut că suprafaţa era din ce în ce mai constantă am devenit prea încrezător și pe un viraj mai complex, interiorul ne-a aruncat destul de mult. Din păcate, acolo a fost sub zăpada și acea bucata de parapet, care a intrat pe sub far, pe lângă scut și s-a oprit în cutia de viteze. Una peste alta, este bine că nu am sărit mai rău și că nu s-a întâmplat nimic grav."
Din fericire, în urma incidentului atât Manu, cât și Eugen au fost în regula.
"Mașina a fost deja desfăcută și analizam pagubele. În funcţie de buget și de resursele pe care le avem la dispoziţie, dacă reușim să facem mașina, vom fi prezenţi cu drag și la Timiș Rally."
Manu le mulţumește tuturor celor care i-au stat alături, partenerului care a facilitat prezenţa lui la acest raliu, și nu in ultimul rând fanilor raliurilor, care au fost prezenţi pe probe în ciuda frigului și a ninsorii.
Echipa Autorally