Anuntul retragerii lui Nico Rosberg din Formula 1, la scurt timp dupa castigarea titlului, a dat drumul multor specualtii privind inlocuirea sa in cadrul echipei Mercedes. Se pare ca echipa campioana este aproape de a semna un contract cu Valtteri Bottas dupa ce mai multe surse anunta readucerea lui Felipe Massa in cadrul echipei Williams.

Felipe Massa a planuit sa se retraga din Formula 1 la finalul sezonului 2016, luandu-si adio de la suporterii brazilieni in penultima cursa, desfasurata la Sao Paolo. Garnitura Williams pentru anul viitor urma sa fie compusa din Valtteri Bottas si debutantul de 18 ani Lance Stroll. Desi Mercedes si-l dorea pe Bottas, echipa britanica nu era de acord sa renunte la serviciile finlandezului, si sa ramana fara niciun pilot cu experienta in cadrul echipei.
Decizia lui Felipe Massa de a reveni pentru inca un sezon alaturi de echipa pentru care a concurat in ultimii ani, i-a deschis calea lui Bottas spre Mercedes, acolo unde urmeaza sa faca echipa cu Lewis Hamilton.
Dan Terea
Echipa Autorally