Zeci de bolizi prezenti la Trofeul Campulung Muscel 2015

Publicat in: September 18, 2015, Vizualizari: 6

Au intrat pe ultima sută de metri pregătirile pentru Trofeul Câmpulung Muscel 2015, organizat de Clubul Sportiv Brothers Motor Sport, sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv și cu sprijinul tradiţional al Primăriei Municipiului Câmpulung Muscel, în perioada 19-20 septembrie, pe traseul Lerești-Voina, în zona barajului Râușor.

 

58 de concurenţi și trei mașini de forlighter (care deschid traseul raliului) s-au înscris în competiţie. De remarcat că principalii favoriţi la câștigarea titlului naţional - Paul Andronic, Ovidiu Zaberca și Lucian Răduţ - își vor disputa punctele într-o confruntare acerbă. În piaţa Primăriei Câmpulung Muscel, bolizii deja au sosit, piloţii și echipele tehnice făcând ultimele pregătiri pentru marea cursă din acest weekend.

“Ne bucurăm că putem organiza din nou această competiţie și cred că putem readuce din nou Câmpulungul pe locul pe care îl merită, având în vedere bogatul istoric auto. Suntem parteneri ai evenimentului și suntem pregătiţi să ajutăm cu orice este nevoie pentru ca acest eveniment să fie unul reușit. Avem norocul să fie un timp foarte frumos, sunt convins că vom avea o prezenţă a spectatorilor foarte bună. Prezenţa atâtor delegaţii și spectatori în orașul nostru este o mare mândrie. Suntem fericiţi că avem mulţi musceleni în conducerea FRAS”, a declarat Liviu Èšâroiu, primarul interimar al Municipiului Câmpulung.

“Etapa care s-a desfășurat anul trecut a fost o adevărată sărbătoare a Câmpulungului, motiv pentru care FRAS a încredinţat din nou această etapă clubului Brothers Motor Sport. Cu sprijinul Primăriei Câmpulung, a CJ Argeș și a tuturor partenerilor, sunt convins că vom avea succes și în acest weekend.
FRAS a adus și o serie de noutăţi la Trofeul Câmpulung Muscel. Vom avea oficiali din Bulgaria cu echipamente ultra-sofisticate de afișare a timpului online. Federaţia a delegat forţe importante în privinţa oficialilor și a arbitrilor pentru această cursă. Îmi doresc să fie un spectacol total și ca toţi cei care vor participa, concurenţi și spectatori, să plece cu un sentiment de prietenie și să revină și la anul la Câmpulung”, a afirmat și Cătălin Nicolaescu, vicepreședinte FRAS.

Surprize pentru spectator: oficialităţi și vedete
Ediţia de anul acesta va cuprinde o mulţime de suprize pentru fanii motorsportului, după cum a anunţat Iulian Nicolaescu, președintele CS Brothers Motor Sport, organizatorul competiţiei: “Mulţumim tuturor colaboratorilor pentru efortul depus. Pentru spectatori am pregătit o serie de surprize. Câștigătorului ediţiei precedente a emisiunii "Românii au talent", câmpulungeanului Fabian Glonţ, i-a fost lansată provocarea de a rezolva un cub complex în condiţii extreme, pe scaunul din dreapta într-un bolid care va avea aproape 600 de cai putere. La Trofeul Câmpulung Muscel 2015 sunt invitaţi din Câmpulung și din Pitești. Ne bazăm pe prezenţa conducerii CJ Argeș, este așteptat și ministrul Energiei, argeșeanul Andrei Gerea, un iubitor al sportului cu motor. Vor mai fi prezenţi ca spectatori și Ovidiu Lipan Èšăndărică și Trupa Bosquito. De asemenea, cunoscutul om de televiziune Dani Oţil va concura”.


Trofeul Câmpulung Muscel 2015, eveniment susţinut și promovat de către Consiliul Judeţean Argeș, contează ca etapa a VI-a în cadrul Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop.

Bucuraţi-vă de spectacol în siguranţă!
Datorită faptului că motorsportul este extrem de spectaculos dar în același timp și foarte periculos, organizatorii fac apel la spectatori să respecte indicaţiile forţelor de ordine prezente pe traseul de concurs și să nu se poziţioneze în zone interzise prin marcajele specifice amplasate în acest sens, pentru a se bucura de spectacolul cailor putere în condiţii de maximă siguranţă!!!


Anunţăm participanţii la trafic că drumul judeţean 734 Lerești- Voina va fi închis circulaţiei sambătă și duminică (19 și 20 septembrie ) între orele 7 și 19, de la borna kilometrică 8. În cazuri de urgenţă, circulaţia se poate redeschide. De asemenea, vă informăm că este util ca cei care vin la Câmpulung dinspre Pitești să ia în calcul o întârziere de o jumătate de oră, datorată lucrărilor de reabilitare și modernizare a DN 73 Pitești- Câmpulung- Brașov.


Parteneri ai evenimentului: SILDVB, Primăria Comunei Lerești, Nurvil-Audi, Pasteur Caroseria, M- Carbon Parts, Pentarom, DJTS Argeș, Kilicom, Magic Safe Security!

Parteneri:

TFS
PRO-X
TESS
Bergenbier
Lubexpert
Toyota Brasov
Turbocar
Zizin
MTM Techno Group
PrintINK
TELL
Scoala
Cricova
A24
Cyclon
Medecon
Holoss